Opublikowany przez: Familiepl 2018-10-19 09:13:16
Ze względu na bardzo duży asortyment, jest praktycznie niemożliwe, aby każda apteka miała na stanie wszystko „od ręki”. Mniejsza dostępność dotyczy przede wszystkim pozycji specjalistycznych, potrzebnych bardzo wąskiej grupie chorych, drogich, stosowanych raczej w szpitalach lub takich, które po prostu cieszą się mniejszym zainteresowaniem pacjentów.
Aptekarze uważnie obserwują, o jakie preparaty dostępne bez recepty pytają pacjenci oraz jakie są preferencje lekarzy względem przepisywania leków na receptę. W przypadku nowości rynkowych zwykle musi upłynąć trochę czasu, zanim produkt na dobre zagości na aptecznych półkach.
Apteka ma możliwość skorzystania ze zwolnienia z konieczności prowadzenia sprzedaży niektórych bardzo silnie działających leków należących do tak zwanych substancji psychotropowych i odurzających. Leki te bywają stosowane na przykład w zwalczaniu silnego bólu. Jeśli masz receptę na lek tego typu, w aptekach, które wystąpiły o zwolnienie, nie będziesz mógł jej zrealizować.
To niepokojące zjawisko jest przyczyną niedostępności wielu poszukiwanych przez pacjentów leków. Leki w Polsce są tańsze niż w innych krajach, dlatego eksport niektórych z nich to lukratywne zajęcie. Odpowiednie instytucje podejmują szereg kroków, aby przeciwdziałać niezgodnemu z prawem wywożeniu leków z Polski, jednak problem nadal istnieje.
Produkty lecznicze są poddawane ustawicznej kontroli - nawet po tym, jak już trafią do aptek. Jeśli okaże się, że nie spełniają norm – muszą zostać wycofane. Do czasu, aż producent wytworzy nową, pełnowartościową serię, mogą być trudności z dostępnością danego leku.
Brak leku na rynku może wynikać z faktu, że producent ma trudności ze zdobyciem surowców potrzebnych do wytworzenia medykamentu. Bywa też tak, że kłopoty pojawiają się na etapie kompletowania potrzebnej dokumentacji, aby produkt mógł zostać zaakceptowany do sprzedaży.
Rzadką, ale istotną przyczyną przerw w dostępności są także awarie linii produkcyjnych, uszkodzenia systemów teleinformatycznych paraliżujące pracę firmy (np. ataki hakerskie) lub skutkujące fizycznymi zniszczeniami zdarzenia losowe (pożary, powodzie lub inne kataklizmy).
W niektórych przypadkach producent definitywnie zaprzestaje produkcji danego leku. Może tak się stać, jeśli okaże się, że ryzyko stosowania danego specyfiku jest zbyt duże z powodu groźnych działań niepożądanych.
Decyzja o zaprzestaniu wytwarzania może mieć także charakter biznesowy. Producent po przeanalizowaniu sytuacji rynkowej może ocenić, że produkcja danego leku jest po prostu nieopłacalna. Może się tak zdarzyć na przykład wtedy, kiedy starsze leki zastępowane są nowszymi, skuteczniejszymi i bezpieczniejszymi.
Zanim pójdziesz do apteki, sprawdź na gdziepolek.pl czy potrzebny Ci preparat jest w niej dostępny. Wyszukiwanie zajmuje niewiele czasu i jest bardzo proste. Aby mieć pewność, że lek będzie na Ciebie czekać – możesz go automatycznie zarezerwować. Ponadto na portalu znajdziesz wiele artykułów o tematyce zdrowotnej, a także forum GdziePoLek, gdzie możesz anonimowo zadać pytanie farmaceucie.
Jeśli jesteś już w aptece, ale okazało się, że Twojego leku nie ma aktualnie na stanie – możesz poprosić personel apteki o zamówienie potrzebnego produktu w hurtowni lub o zaproponowanie zamiennika.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.